Skip to main content
  • Wyjątkowa rywalizacja na kortach KT Arka w Gdyni. Najlepsi polscy tenisiści – Iga Świątek i Hubert Hurkacz – zmierzyli się ze sobą podczas otwarcia turnieju BNP Paribas Poland Open. Poza zaplanowanym pojedynkiem mikstowym rozegrany został również singlowy tie-break pomiędzy naszymi olimpijczykami. Była to jedyna okazja do zobaczenia na żywo gry Igi i Huberta po przeciwnych stronach siatki, a dla zgromadzonych kibiców ostatnia szansa, aby zobaczyć tenisistów przed wylotem na Igrzyska Olimpijskie.
  • Pierwsze dzikie karty do BNP Paribas Poland Open zostały rozdane. Przepustkę do turnieju głównego gry podwójnej otrzymały Paula Kania-Choduń i Weronika Falkowska, które stworzą jedyną polską parę w obsadzie turnieju deblowego.
  • Trwa sprzedaż biletów na BNP Paribas Poland Open na platformie eBilet.pl: https://www.ebilet.pl/sport/tenis/bnp-paribas-poland-open/.

Zanim jeszcze Iga Świątek, mistrzyni Roland Garros 2020 i Hubert Hurkacz, półfinalista Wimbledonu 2021, wzięli udział w pokazowym meczu charytatywnym, spotkali się z dziennikarzami.

Takiego turnieju bardzo w Polsce brakowało. Dzięki temu jeszcze więcej dzieci zacznie grać i jeśli nawet nie zostaną zawodowcami, to zdrowo i pożytecznie spędzą wolny czas. Myśl o igrzyskach wywołuje u mnie niezwykłe emocje. To już taka nasza rodzinna tradycja, bo od dziecka słuchałam opowieści taty, jak niezwykłe jest to wydarzenie. Jestem w takim wieku, że ciągle jeszcze się uczę i zbieram nowe doświadczenia. Po wygraniu Roland Garros znalazłam się w nowej rzeczywistości i mam nadzieję, że się w niej odnalazłam. Bardzo się cieszę, że Hubert odnosi sukcesy w tym samym czasie, bo mam z kim pogadać w tourze. To nie tylko znakomity tenisista, ale przede wszystkim fantastyczny człowiek – pochwaliła Iga Świątek.

Za sprawą turnieju w Gdyni polscy kibice znów mają możliwość oglądania na żywo tenisa na poziomie światowym. Mam nadzieję, że dzięki temu tenis w naszym kraju będzie jeszcze bardziej popularny, a dzieci będą miały od kogo czerpać inspirację. Co teraz? Po Wimbledonie muszę szybko przestawić się z trawy na nawierzchnię twardą, bo do igrzysk olimpijskich zostało mało czasu. Zawsze marzyłem o tym, aby wystąpić na igrzyskach i znaleźć się w reprezentacji z najwybitniejszymi polskimi sportowcami ze wszystkich dyscyplin – stwierdził Hubert Hurkacz.

Bardzo się cieszę, że dzięki Idze Świątek i Hubertowi Hurkaczowi rośnie w Polsce zainteresowanie tenisem. Jestem przekonany, że sukcesy tej dwójki staną się bodźcem dla kolejnych pokoleń, a gdyński turniej tylko pomoże w rozwoju kolejnych gwiazd – podkreślił prezydent Wojciech Szczurek.

Dla mnie to najpiękniejsze korty w Polsce – uśmiecha się prezydent.

Specyficzne usytuowanie gdyńskich kortów nadaje imprezie wyjątkowego klimatu. Bliskość morza i sąsiedztwo z rezerwatem przyrody oraz unikalne warunki klimatyczne sprawiają, że świetnie się tu gra. Z pewnością nie zabraknie sportowych emocji i tenisa na najwyższym, światowym poziomie – dodaje

W tym roku w Gdyni zagrają tenisistki z pierwszej pięćdziesiątki oraz pierwszej setki rankingu WTA, co gwarantuje wysoki poziom głównego touru i tradycji turniejów WTA w Polsce. W najbliższych dniach zostaną ogłoszone kolejne zawodniczki, które dołączą do obsady turnieju eliminacyjnego i głównego. Nie jest wykluczone, że pojawi się jeszcze jedno polskie nazwisko.

Czekamy na potwierdzenie od WTA, aby dostać dodatkowe dzikie karty. Jeśli zawodniczki z TOP20 rankingu nie zgłoszą się do naszego turnieju do piątku, będziemy w posiadaniu kolejnych przepustek do turnieju. Na tę chwilę mamy listę polskich zawodniczek, którym chcielibyśmy je przyznać, ale z opublikowaniem całej listy wstrzymamy się do piątku. Do debla zaprosiliśmy Paulę Kanię-Choduń i Weronikę Falkowską. Paula bardzo dobrze radzi sobie w deblu, o czym najlepiej świadczy wygrany turniej WTA. Weronika Falkowska z kolei ma za sobą rewelacyjne wyniki w singlu. Niedawno wygrała cztery turnieje ITF, w tym trzy z rzędu i awansowała w rankingu o około 500 pozycji. Jestem przekonany, że z tą niewielką pomocą, Polki zdobędą punkty, które ułatwią im odnoszenie kolejnych sukcesów – mówi Marcin Matkowski, dyrektor turnieju BNP Paribas Poland Open.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że kobiecy tenis na najwyższym poziomie wraca do Polski. Przez ponad tydzień w Gdyni czeka nas prawdziwe święto tenisa. Udział Igi Świątek i Huberta Hurkacza w otwarciu turnieju BNP Paribas Poland Open dodatkowo podkreśla rangę tego wydarzenia, a dla kibiców jest to wyjątkowa i jedyna okazja do zobaczenia na żywo naszych czołowych zawodników przed wylotem na Igrzyska Olimpijskie do Tokio – dodaje dyrektor turnieju.

Turniej eliminacyjny startuje 17 lipca, a turniej główny rozpoczyna się 19 lipca i potrwa do 25 lipca. Dziś podczas uroczystego Otwarcia Turnieju kibice po raz pierwszy zasiedli na specjalnie ustawionym na czas turnieju Korcie Centralnym, który może pomieścić nawet dwa tysiące widzów. Bilety na wydarzenie otwarcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i zostały wyprzedane w dwa dni. Z powodu obostrzeń sanitarnych do sprzedaży początkowo mogła trafić ograniczona pula biletów zarówno na dni turniejowe, jak i dzień otwarcia. Następnie została ona uzupełniona o nową pulę biletów wyłącznie dla osób zaszczepionych na Covid-19.

We are tennis” to hasło, którym BNP Paribas posługuje się z dumą na całym świecie. Kochamy ten sport, emocjonujemy się nim wraz z milionami kibiców i wspieramy jego rozwój. Dlatego z niecierpliwością czekaliśmy na turniej WTA w Gdyni oraz powrót zawodów tej rangi do Polski – mówi Dariusz Maciołek, Dyrektor Zarządzający Pionu Marketingu, Komunikacji, Zaangażowania Społecznego w Banku BNP Paribas. – Pierwsza edycja turnieju rangi WTA to duże wyzwanie organizacyjne, szczególnie w aktualnych czasach. Dlatego tym bardziej cieszy dzisiejsza uroczysta inauguracja tego wydarzenia. Grupa BNP Paribas od ponad 40 lat aktywnie angażuje się w promocję tenisa, czego wyrazem jest to partnerstwo. Do zobaczenia na kortach – dodaje.

W tym roku pula nagród w turnieju wyniesie 235.238 USD. W drabince głównej w singlu zagrają 32 zawodniczki ze światowego rankingu WTA. W turnieju wystąpi 16 par deblowych oraz 16 zawodniczek zagra w eliminacjach. Wygrana w turnieju daje 280 punktów do rankingu WTA.

Zawodniczki z dzikimi kartami - BNP Paribas Poland Open 2021

Paula Kania-Choduń

Polska

Wiek: 28

Miejsce urodzenia: Sosnowiec
Wzrost:
168 cm

Aktualne miejsce w singlowym/deblowym rankingu WTA:744 / 134 (lipiec 2021)

Najwyższe w karierze miejsce w singlowym/deblowym rankingu WTA: 128 (czerwiec 2015) / 58 (maj 2016)

Wygrane turnieje WTA w singlu/deblu: 0 / 1 (Taszkent 2012)

Bilans meczów singlowych/deblowych w sezonie 2021: 2-4 / 14-13

Bilans meczów w singlowych/deblowych w całej karierze: 243-209 / 227-171

Najlepsze wyniki w turniejach Wielkiego Szlema
w singlu:
Australian Open – II runda eliminacji (2014 i 2016); Roland Garros – II runda (2015); Wimbledon – I runda (2014 i 2016); US Open – I runda (2014).

Najlepsze wyniki w turniejach Wielkiego Szlema
w deblu:
Australian Open – I runda 2016; Roland Garros – III runda (2015); Wimbledon – I runda (2015, 2016 i 2017); US Open – II runda (2015 i 2016).

Forhend: praworęczny

Bekhend: oburęczny

Poważna kontuzja barku zatrzymała Paulę Kanię-Choduń na progu pierwszej setki rankingu WTA. Powrót do gry po długiej rehabilitacji okazał się wyjątkowo trudny. Paula Kania-Choduń aktualnie skupia się na występach deblowych.

Weronika Falkowska

Polska

Wiek: 21

Miejsce urodzenia: Warszawa
Wzrost:
168 cm

Aktualne (28.06) miejsce w singlowym/deblowym rankingu WTA: 482 / 390 (lipiec 2021)

Najwyższe w karierze miejsce w singlowym/deblowym rankingu WTA: 539 / 431

Wygrane turnieje WTA w singlu/deblu: 0 / 0 

Bilans meczów singlowych/deblowych w sezonie 2021: 23-3 / 76-39

Bilans meczów w singlowych/deblowych w całej karierze: 19-3 / 74-26

Najlepsze wyniki w turniejach Wielkiego Szlema w singlu: nie grała

Najlepsze wyniki w turniejach Wielkiego Szlema w deblu: nie grała

Forhend: praworęczny

Bekhend: oburęczny

Weronika Falkowska zalicza się do grupy tenisistek, które z powodu pandemii straciły najwięcej. Przed zamknięciem kortów Polka „złapała” formę, która wróżyła znakomity sezon. Po wznowieniu rozgrywek Weronika pokonała ponad połowę dystansu, jaki wtedy dzielił ją od liderki rankingu WTA – awansowała z 939. na 539. miejsce. W tym okresie wygrała cztery turnieje ITF – w tym trzy z rzędu, piętnaście meczów, tracąc w nich jednego seta – a w dwóch innych dotarła do finału. W sezonie 2021 poniosła zaledwie trzy porażki.

BNP Paribas Poland Open – jedyny rozgrywany w Polsce turniej kobiecy rangi WTA 250, którego pierwsza edycja odbędzie się między 17 a 25 lipca br. w Gdyni. Impreza zagości w Polsce na dłużej i będzie największym turniejem tenisowym rozgrywanym w naszym kraju.